Κυριακή 24 Ιουνίου 2018

ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΚΥΠΕΛΟ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟΥ 1970

Βλέποντας  το  Mundial  2018  ή  αλλιώς  2018 FIFA World Cup Russia  καθισμένος  αναπαυτικά  στην  πολυθρόνα  του  σπιτιού  μου,  αναπολώ  το  Παγκόσμιο  κύπελλο  ποδοσφαίρου  του  1970  στο  Μεξικό.
  Τότε  ήμουν  σχεδόν  18αρης,  τελείωνα  το  σχολείο  (  Γυμνάσιο  το  είχε  ξανακάνει  η  χούντα  )  και  βρισκόμουνα  στην  περίοδο  εξετάσεων  του  Ιουνίου.
  Τότε  ελάχιστοι  είχαν  τηλεόραση  στα  σπίτια  τους  και  έτσι  οι  περισσότεροι  παρακολουθούσαν  τους  αγώνες  από  τα  σπίτια  συγγενών,  φίλων  ή  από  τις  βιτρίνες  των  καταστημάτων  που  πουλούσαν  τηλεοράσεις  ή  τα  πρακτορεία  ΠΡΟ - ΠΟ.
  Δύο  αγώνες  μου  είχαν  κάνει  τότε  εντύπωση  και  τους  θυμάμαι  ακόμα  σαν  παραμύθι.
  Ο  Αγώνας  Πολωνία  - Βραζιλία.  Νομίζω  ότι  έληξε  4-1  υπέρ  της  Βραζιλίας.  Θυμάμαι  ότι  τον  αγώνα τον  είδα  σε  ένα  διαμέρισμα  φίλου  φίλου  μου.  Πρώτη  έβαλε  γκολ  η  Πολωνία  και  μετά  έγινε  η  πλήρης  ανατροπή  με  τον  Πελέ,  τον  Ζαιρζίνιο  κ.λ.π.  Φανταστικός  αγώνας  και  υπέροχα  γκολ.
 Ο  δεύτερος  αγώνας  που  με  εντυπωσίασε  ήταν  ο  Αγώνας  Ιταλία  -  Γερμανία.  Αν  και  την  άλλη  μέρα  έγραφα  διαγώνισμα  (  Θρησκευτικά,  παπαριές  )  είδα  τον  αγώνα  από  το  μπάνιο  μας  που  έβλεπε  στον    φωταγωγό  της  πολυκατοικίας  που  έμενα  στα  Εξάρχεια  (  Χαριλάου  Τρικούπη  96  )  με  κυάλια  όμως  μέσα  από  μία  τηλεόραση  που  ήταν  στην  βεράντα  ενός  απέναντι  διαμερίσματος  ρετιρέ  στην  οδό  Καλλιδρομίου.  Ο  Αγώνας  είχε  και  παράταση  γιατί  ενώ  η  Ιταλία  κέρδιζε  1 - 0,  η  Γερμανία  όπως  πάντα  ισοφάρισε  στα  τελευταία  λεπτά  και  τελικά στην  παράταση  κέρδισε  2 - 1  η  Ιταλία.  Με  τις  τσιγαριές  μου  και  την  άνεσή  μου.  Την  άλλη  μέρα  δεν  θυμάμαι  τι  έγραψα  στα  θρησκευτικά,  πάντως  την  τάξη  την  πέρασα  και  πήρα  απολυτήριο.
  Τώρα  έχουμε  έγχρωμη  TV,  LCD,  HD,  και  άλλα  πολλά.
  Υ.Γ.  και  τότε  η  Ελλάδα  ήταν  εκτός  Mundial  γιατί  μας  είχαν  φάει  τα  ποδοσφαιρικά  εμφυλιοπολεμικά  (  Νταν  Γεωργιάδης,  Δομάζος,  Σιδέρης,  κ.λ.π.  )